Restorasyon Tuğlaları

Günümüz yapılarının büyük bölümü depremlerle, soğuk ve sıcak hava şartlarıyla ve diğer çevresel etkilerle kısa sürede yıpranmakta ve ömrünü tamamlamaktadır. 50-100 yıl gibi sürelerde binalar kullanım ömürlerini tamamlamaktadır. Oysa antik çağlardan günümüze kadar gelmiş çok çeşitli yapılar bulunuyor. Antik şehirler, hanlar, hamamlar, camiler, köprüler, saraylar, konaklar onlarca deprem yaşamalarına, her türlü iklim koşullarına rağmen günümüze kadar yaşamış ve ihtişamlarını korumuşlardır.

Bunun en büyük nedeni ise kullanılan yapı malzemesidir. Bu yapılarda geleneksel yöntemlerle elde edilmiş tuğlalar kullanılmıştır. Bugün de pek çok alanda ama özellikle tarihi yapıların restorasyonunda geleneksel yöntemlerle üretilen restorasyon tuğlası kullanılmaktadır. Tarihi binaların restorasyonunda kullanılan bu tuğlalar ayrıca ekmek fırınlarında, yeraltı elektrik kablolarının üstlerinin kapanmasında, mühimmat depolarında ve sığınaklarda kullanılmaktadır.

Tarihi yapıların restorasyonunda orijinaline en yakın görünüme sahip olan tuğlalar el yapımı ürünlerdir. Bu tuğlaların üretiminde önce toprak eleme işleminden geçirilir ve taşlardan, yabancı maddelerden temizlenir. Sulama, dinlenme, mayalanma gibi aşamalardan sonra toprak kesime hazır hale gelmektedir. Elle kalıplara dökülen toprak daha sonra kurutulur ve son olarak da pişirilir. Çok çeşitli şekillerde ve ebatlarda restorasyon tuğlası üretilebilir. Toprak, sarı, kahve, beyaz renk seçenekleri sunan tuğlalar son derece dayanıklı ürünlerdir. Hava alır yapılarıyla nem ve rutubeti önlerler, suda erimezler. Her türlü toz ve yabancı cisimlerden temizlenerek yapıldıkları için renkleri değişmez ve ilk günkü canlılığını korur.

Bu üstün özellikleri nedeniyle gelecek nesillere kalıcı eserler bırakılmak istenen özel yapılarda bugün de artık restorasyon tuğlası kullanılmaktadır. Sağlıklı ve nefes aldıran bu tuğlalar yapılara şık ve estetik bir görünüm kazandırırken, yapılara sağlamlık da kazandırmaktadır. Kullanım amacına göre istenilen ölçülerde, istenilen şekillerde ve renklerde tuğla üretilebilir. Yıkıcı depremlerin çok sık yaşandığı ülkemizde el kesimi bu tuğlalar sağlam ve sağlıklı yapılar yapılması için en ideal malzemedir. Yeni bina yapımında, eski binaların yenilenmesinde, tarihi eserlerin restorasyonunda ihtiyacınız olan el yapımı tuğla çeşitlerini Uğur Ticaret firmamızda bulabilirsiniz. Ürünlerimizle yapılarınız şık ve estetik bir görünüm kazanacak, sağlıklı ve dayanıklı yaşam alanlarınız olacaktır.